У заяві президента США Дональда Трампа щодо переговорів про припинення війни “іншими сторонами” є Китай та низка країн Європейського Союзу.
Про це в етері інформаційного телемарафону заявив радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк. Він закликав ставитися до цього спокійно, оскільки вже тривають підготовчі процедури щодо того, яким має бути сценарій завершення війни:
“Щоб цей сценарій взагалі враховував інтереси України, Європи і так далі. Щоб цей сценарій не виглядав як проросійський. Це все достатньо складно”.
За словами Подоляка, Трамп хоче вибудувати якусь неформальну комунікацію на рівні Україна – Сполучені Штати і Росія – Сполучені Штати, а потім вже презентувати свій план. “Сьогодні, я ще раз підкреслюю, такого плану немає”,- зауважив він.
Український президент чітко говорить про максимальну зацікавленість США у закінченні війни, однак потрібен час на розуміння, що це можливо лише за умови примусу Росії, додав радник.
“Тому що попросити росіян зупинитися – це дивно. Ми розуміємо, коли ти неадекватну людину про щось просиш, а не примушуєш щось зробити, то вона на це реагує відповідним чином”,- зазначив він.
Подоляк також закликає спокійно сприймати заяви спецпредставника Кіта Келога про вибори в Україні, які з’являються у ЗМІ. За його словами, такі неформальні заяви свідчать про позицію, яка може змінюватись:
“Провести вибори під час війни фізично неможливо, бо це питання не війни в локальному форматі, як це було у 2014 році. Це питання дискусій і це нормальний політичний процес”.
Він також зазначив, що за час війни Україна стала суб’єктною на глобальному рівні, тоді як Росію тепер сприймають не як потенційного партнера, а як агресора.
“Навряд чи США зацікавлені, щоб війна завершилась на умовах Росії. Тому що тоді Росія є домінантним гравцем на глобальному ринку. Навіть не на політичному, а на економічному. США зацікавлені в тому, щоб прибрати потужного конкурента з енергетичних ринків, перш за все європейських, з ринку зброї, ядерних технологій”, – додав Подоляк.